Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je canisterapie

11. 8. 2010

Co je canisterapie?

Canisterapie je "terapií" za aktivní spolupráce pejska. Cílem je zlepšení nebo stabilizace psychického i fyzického stavu klienta v tíživé životní situaci. Vždy se ale jedná o spolupráci s rehabilitačními pracovníky, kteří si vedou klienta.

 

Proč to funguje?

zkouska-128.jpgZákladním kamenem úspěchu je to, že pes je živý tvor. To vede klienty často až k neuvěřitelné snaze. Pes je tedy skvělým motivátorem. To vše velmi dobře působí na psychiku klienta.

Dalším pozitivně působícím faktorem je to, že pes má o 1 stupeň (naháči o 2 stupně) vyšší tělesnou teplotu, než člověk- To je velmi užitečné při polohování pejsků ke klientům, působí tak jako přírodní prohřívadlo.

 

Kde lze canisterapii využít?

- v nemocnicích, rehabilitačních zařízeních, LDN, domovech seniorů a hodpicích, v pedagogických a školských zařízeních, v dětských domovech a domovech mládeže

A co pejsek?

img_6225.jpgPro canisterapii jsou více, než velikost nebo výběr konkrétního plemene, důležité některé vlastnosti. Canisterapeutický pejsek musí být vychovaný,  vyrovnaný, ovladatelný a hlavně musí mít k této terapii přirozené sklony. Nesmí být bázlivý, nedůvěřivý a agresivní, a to ani ve stresu.

Pejsek musí být zdravý, čistý a krásný, aby byl v pohodě a i pocit z něj byl příjemný. Musí být očkovaný a ošetřen proti parazitům vnitřním i vnějším.

Důležité je také vlídné a přátelské vedení!