Jdi na obsah Jdi na menu
 


Asi je někde problém...

5. 2. 2010

No...asi je vážně někde problém...

Dřív mi to moc nedocházelo. Když jsem si před těma pár lety brala Danta, říkala jsem si, že se prostě občas stane, že někdo přijde do situace, kdy musí dát holt 1,5 ročního pejska pryč.

Jak tak ale (v dobré víře, že jednou budu mít ještě jednu obludku) čas od času brouzdám po netu a koukám po těch obludkách s andělským xichtíkem, všimla jsem si jedný věci. Lidi buď pejsky prodávají nebo darují. A má to skoro pokaždý jednu zákonitost. Teda dvě, ale ta jedna je zřejmá. Prodávají se štěňátka, zpravidla papírová. No a darují se psíci, zpravidla nepapíroví nebo neštěněcí nebo oboje.

A dneska mi došla ta druhá "zákonitost". Když jsem koukala na ty psíky, co se darujou, bylo jim všem okolo 1,5-2,5 let. A z toho vychází jedna dost podstatná logika. Spousta lidí prostě v tomhle věku zjistí, že na tenhle temperament prostě nemá.

Vypadá to jako banalita, ale mně to tak nepřipadá. Faktem je, že dobrman je nádhernej pes. A já jsem se do něj zamilovala...nejdřív na obrázku a pak i ve skutečnosti, když jsem si přivezla TAKY 1,5letýho puberťáka. Chápu, že spousta lidí vnímá krásu tohohle plemena. Na druhou stranu je nutno zvážit, že ten pes není jen vzhledovej uzlík, ale je taky osobnost a tak je k němu taky třeba přistupovat. Včetně faktu, že je temperamentní a občas vás umí připravit o nervy.

Mám tedy pocit, že kámen úrazu je v tom, že lidi nejsou často moc obeznámeni s pojmem psí puberty a psího dospívání(docela se mi občas i lidi smějou, když to vyslovím)...ale ono je to, vážení, dost reálné. I pes má období spratkování. A v kombinaci s dobrmaní energií a živelností se tohle období stává dosti psychicky i fyzicky náročným. Možná proto jsem si toho všimla i já. Tolik papírových psíků po výborných rodičích a všichni jsou darováni (občas prodáváni) z náhlých rodinných trablů...

VÁŽENÍ, PŘIZNEJTE SI ASPOŇ, ŽE JSTE TO PROSTĚ NEZVLÁDLI, KDYŽ UŽ TOHO BÁJEČNÝHO TVORA DÁVÁTE PRYČ A NEDĚLEJTE, ŽE ZA TO MŮŽE ALERGICKÁ BABIČKA.

Závěrem: s mou touhou ujímat se opuštěných telátek si asi nikdy nekoupím štěnátko, který bych si vypiplala, protože vždycky budou inzerce i útulky plný pubertálních nebo nemocných psů, který prostě někdo nezvládnul.

Tak to PROSÍM, LIDI, ZVAŽTE A NEJDŘÍV PROMYSLETE, JESTLI JSTE OCHOTNÝ PŘEKOPAT CELEJ SVŮJ ŽIVOT KVŮLI PSOVI (protože tak to dopadne, když si ho pořídíte) NEBO SI HO RADŠI NEPOŘIZUJTE A CHOĎTE VENČIT BROUČKY DO ÚTULKU.

PS: konkrétně dobrman je plemeno, který se fixuje na jednoho pána a každej další, co přijde po něm, je pro pejska obrovská zátěž, tak na to myslete...

Obrazek