Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výcvik psů u nás

9. 6. 2010

Původně jsem napsala sáhodlouhý článek o tom, co všechno se mě dotýká a co všechno se mi mi nelíbí. Byla jsem naštvaná a bezradná zároveň... Pak se mi to ale všechno smazalo a ta ráznost, co se ve mně před tím vzdouvala, se zatím proměnila v lítost.

Je mi smutno, když si pomyslím na všechny ty pejsky, co jsou vychováváni "jako psrávní psi". Hlásá se: hlavně s citem... Prosím vás...řekněte mi, jak se dá s citem probíjet pes elektrickým proudem? Prosím vás, jak se dá s citem zmlátit pes proutkem, vodítkem nebo novinama? Jak se dá s citem pes připravit o pohlaví a udělat se z něj mrzák? S citem? Zkouším si to představit, ale prostě nevím.

Je mi smutno, když si představím, kolik pejsků je zavřeno celoživotně v kotci, jehož rozměry jsou podle předpisů. Když si jen pomyslím, kolik pejsků spí vystrčených v předsíni, daleko od své smečky, nebo na zahradě, s tím, že pejskovi je nejlíp venku (to nevadí, že pes je smečkové zvíře a potřebuje kontakt...). Lidi se pohoršují nad tím, jak někdo utopí štěňata nebo ukope psa, ale nestidí se vlastního psa přetáhnout tím, co mají poruce, nebo do něj pustit elektrický výboje. Říkají: támhle ty psy drželi v hrozných podmínkách, ve špíně a bez jídla...ale jejich pes, ač čistý a nakrmený, je voděn na kšírách, co se zařezávají do slabin("výcviková pomůcka" na chození u nohy), je po něm házeno plechovkami s kamínky nebo je škrcen na stahovacím obojku. A to všechno je dnes bráno za adekvátní výcvikové prostředky.

Někdo správně poznamenal, že ani "odbornící" se neshodnou na správném použití, co teprv laici? A to je nejsmutnější, protože takové "pomůcky" mají v rukou nejčastěji PRÁVĚ laici.

"Moudří" se ohánějí zákonem, ale překrucují si ho, jak je třeba.

Žijem v hrozný době... Lidi dělaj zvěrstva a prohlašujou je za spásu... Z toho je mi nejvíc smutno. A taky z toho, že stádní systém stále dobře funguje a za touhle pohodlnou lží jdou spokojeně spousty pseudomilujících páníčků, kteří jsou líní promýšlet do důsledků svoje činy a tak se spokojí s plochým: dělám to s citem, to jim neublíží...

Tristní svět jsme vytvořili... a popíráme si to do očí...