Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blinkání a proč?

28. 11. 2010

Zvracení u psíka zná určitě každý. I já to znám. Jen po dnešku bych to znala ráda trochu ovladatelnější.

Nebudu se zaměřovat na všechny příčiny a důsledky zvracení. Vynecháme prospěšnost zvracení na srovnání žaludku. Chtěla bych se věnovat vyvolání zvracení.

Je to věc, která se občas hodí. Popíšu naše zkušenosti, kdy bych to byla uvítala.

Někteří z vás asi vědí, jiní třeba zatím ne. Pro naše mazlíky je jednou z nebezpečných pochpoputek čokoláda (nejhorší je hořká čokoláda s vysokým obsahem kakaa, nejmíň nebezpečná naopak čokoláda bílá a ty hnusný máslovo-kakaový pochoutky). Můj koník loni v létě pozřel dvě mléčný švýcarský poctivý tabulky a zamávalo to s ním parádně. Špatnou zprávou je, že na to není žádná protilátka. Danťák tenkrát skončil nakonec na kapačce, aby mu trochu vyčistili krev. Ale o čokoládě jindy.

Je tu jedna věc, kterou může každý páník udělat sám doma jako první pomoc. A tou je vyvolat zvracení. Způsobů je několik. Pokud máte pejska aspoň trochu citlivého, máte šanci velikou. Je ale potřeba vyvolat zvracení do půl hodiny (než se to sežrané rozloží a začne vstřebávat do krevního oběhu) od požití toho či onoho a taky je třeba SE PORADIT S DOKTOREM, jestli je to vhodné. U některých chemických látek je to totiž nebezpečné.

Jak na to?

Způsobů je několik. Všechny mám od doktorů. Ale ne všechny budou funkční zrovna u vás. Asi je to potřeba zkusit (ne zbytečně samozřejmě).

  • první metodou je: slaná voda - ředí je asi jedna polévková lžíce na litr vody (na co POZOR! nelijte ji do pejska najednou rychle, může omdlít a není příjemný křísit si psa)
  • druhou metodou je: mýdlová voda ( lepší je nearomatizované mýdlo - ne tekuté)- měla by způsobit napěnění v žaludku, které vyvolá zvracení - POZOR! zas je potřeba konzultovat množství s doktorem
  • třetí a asi nejběžnější metoda je: požití max. 3% peroxidu vodíku (silnější je nebezpečný pro poleptání, takže někdy je lepší to zředit ještě vodou) - působí podobně jako mýdlová voda - šumění vyvolá dávivý reflex (ovšem už v krku, ne až v žaludku)

Všechny tři ty metody znějí hrozně, ale věztě, že vašemu mazlovi můžou zachránit život.

Věc, kterou je ale třeba vědět, je i ta, že někteří pejsci "prostě nezvrací". A to je pointa, proč to sem všechno píšu.

Můj Danťák byl zpokusován na všechny tři způsoby. Slaná voda způsobila, že ho chvíli natahovalo. Dávivý relex byl asi nejsilnější, ale i tak jsem se ničeho nedočkala (krom těch mdlob, což byl jeden z nejhorších okamžiků, co jsem zažila).

Co se mýdlové vody týče, byla mi doporučena na pohotovosti "pro příště". Pak jsme ji jednou zkusili a nezaznamenala jsem u Danta ani lehkou nevolnost. U toho jsem Mojovi narvala ruku až po zápěstí do krku, abych mu trochu pomohla. Nic. Prostě polknul a dál se nedělo nic.

Poslední způsobem, kterého jsem se hrozila, ale zároveň v něj doufala jako v poslední možnost, je peroxid vodíku. Doporučuje se asi množství štamprdle. Známí to vyzkoušeli na bišonkovi, co požil tabulku čokolády a zachránili mu tak život. Šlo to hned. Dante je odolnější. Dostal dvě menší odměrky a nic, tak dostal taky panáka. Dvakrát ho natáhlo, zatnul zuby a byl konec snažení. Pak na mě koukal, co bych jako chtěla.

Z toho plyne, že: zvracení může vašemu psovi zachránit život. Některý typy jsou ale vůči jeho vyvolávání imunní a ať se snažíte sebevíc, prostě z nich nic nedostanete.

Chtěla jsem se podělit o tohle zjištění. Protože často vám poraděj, jak na to. Budou vám někdy i říkat, že tohle je na 100%. Někdy to ale nejde. Pokud víte, že váš pejsek zbaštil, co neměl, zkuste mu po konzultaci s vetem pomoct co nejdřív takhle a pokud to nepůjde, víte, že je třeba startovat pod odbornou ruku okamžitě.